Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Sastojci za pečenje: zasigurno uspijevaju

Raznolikost sastojaka za pečenje zbilja je golema. Među njih posebice se ubrajaju oni sastojci koji određuju svojstva tijesta, daju okus ili mijenjaju tijesto u željenom smjeru. Većina danas poznatih i upotrebljavanih sastojaka za pečenje poznata je već više od 100 godina, a djelomično i 150 godina.

Dobro je znati

Sastojci za pečenje imaju ova posebna svojstva

Sastojci za pečenje odlučujući su čimbenik koji je utjecao na pečenje i s njime povezanu kulturu kavana, a time i kulturu pečenja. Raznolikost kolača i torti koja je nastala uslijed toga razvijena je i oblikovana tek upoznavanjem i istraživačkim duhom u pogledu sastojaka za pečenje. Pojedine sastojke, kao što je kvasac, poznavali su već drevni Grci, baš kao i kulture kiselog tijesta. Kvasac je bilo prvo sredstvo za dizanje tijesta, i to puno prije nego što su postojala sredstva za dizanje kao što je prašak za pecivo.

Sastojci za pečenje u detaljnom prikazu

Sredstva za dizanje i arome 

Proizvodi za pečenje mogu se grupirati u skladu s njihovim različitim svojstvima. To su sredstva za dizanje, na primjer, prašak za pecivo, kvasac (svježi kvasac ili sušeni kvasac) i soda bikarbona. Skupina aroma obuhvaća prirodne arome kao što su ribana kora naranče, ribana kora limuna, ekstrakt naranče, ekstrakt limuna, aroma ruma, aroma gorkog badema, aroma limuna, aroma maslaca, aroma vanilije, burbonska vanilija i ekstrakt vanilije.

Punjenja

Dodatna su skupina punjenja, kao što su lješnjaci, bademi, mak, pistacije, pahuljice kokosa, orasi i drugi orašasti plodovi. Važna je njihova konzistencija. Orašasti plodovi dostupni su u raznim stupnjevima mljevenja i rezanja: mljeveni orašasti plodovi, naribani orašasti plodovi, nasjeckani orašasti plodovi, usitnjeni orašasti plodovi, orašasti plodovi u trakama, sjeckani, prženi i mljeveni. Dodatna su punjenja nugat od oraha, punjenja od maka, grožđice u rumu, sjeckana čokolada te svi oblici i vrste sušenog voća.

Sredstva za želiranje ili vezivanje

Bez obzira na to je li riječ o punjenju ili voću – oboje se mora zgusnuti sredstvom za želiranje ili vezivanje. Među njih ubraja se želatina ili vegetarijanska varijanta agar-agar. U svrhu vezivanja voća pomaže sredstvo za želiranje ili glazura za torte. Za razliku od toga, Šlagfix učvršćuje šlag.

Začini i dekoracija

Začini se mogu podijeliti na začinsko bilje, začine, mješavine začina i arome. Poznate su mješavine začina začini za kruh, začini za medenjake i začini za paprenjake. Anis, klinčići, cimet, vanilija, piment, šafran i tonka grah dostupni su kako pojedinačno tako i kao mješavine. U svrhu dekoriranja kolača i torti mogu se upotrebljavati razni nadjevi za torte, kao što su figurice od šećera, pjena od jaja, fondant, marcipan ili čokolada. Figure sežu od cvjetova, grana i lišća sve do životinja.

Nadjev

Tijesto nije potpuno dok nema punjenje i nadjev. Primjeri toga su puding ili krema od pudinga s okusom vanilije ili čokolade, kreme za tortu od čokolade, vanilije, jagode ili sira i vrhnja te marcipana. Davno prije nego što su postojale prehrambene boje, za bojenje tijesta upotrebljavali su se začini koji ispuštaju boju, na primjer, šafran.


Podrijetlo

Odakle izvorno potječu sastojci za pečenje?

Umijeće pečenja staro je otprilike koliko i povijest brašna, a ona seže oko 6000 godina unatrag u povijest. Najjednostavniji i izvorni oblik pečenja bilo je pečenje kruha. U posljednjih nekoliko godina raznolikost sastojaka za pečenje postala je zbilja velika. Trend se okreće u smjeru kreativnog pečenja i djelomično gotovih mješavina. Potražnja ne postoji više samo za jednostavnim, osnovnim sastojcima, već za svime što pomaže pri ukrašavanju i upotpunjavanju.


Sezona

Kada je sezona sastojaka za pečenje?

Sastojci za pečenje dostupni su tijekom cijele godine, no pojedini sastojci dostupni su samo tijekom određenih godišnjih doba, na primjer, u razdoblju oko Božića ili Uskrsa. Božićno razdoblje usto je sezona tijekom koje se peče puno toga. Sastojci za pečenje koji su popularni tijekom toga doba su sultana grožđice, orašasti plodovi i vanilija te začini poput cimeta.


Primjena i čuvanje

Za što se mogu upotrebljavati sastojci za pečenje i kako se trebaju čuvati?

Sastojci za pečenje u detaljnom prikazu

Sastojci za pečenje mogu se upotrebljavati na razne načine. Mogućnosti kombiniranja sastojaka neograničene su. U slučaju alergija i nepodnošljivosti postoje razne zamjenske tvari kojima se sastojci za pečenje mogu zamijeniti alternativama. Tako je, na primjer, moguće peći bez laktoze ili upotrebe jaja. Alternativa jajima dostupna je u proizvodu od lupine. I za šećer postoje razne alternative, kao što su stevija, šećer od breze, gusti sok od agave, javorov sirup, šećer od kokosovih cvjetova i ksilit. Sastojci za pečenje prvenstveno se moraju čuvati na suhom mjestu. Otvorena pakiranja moraju se dobro zatvoriti.



Sastojci

Ovo se nalazi u sastojcima za pečenje 

Sastav sastojaka za pečenje raznolik je poput samih sastojaka za pečenje. Zanimljivo je što za brojne sastojke za pečenje postoje i alternative za određene načine prehrane. Umjesto šećera za pečenje se mogu, na primjer, upotrijebiti rižin sirup, gusti sok od agave, kokosov šećer ili ksilit. Alternative bijelom brašnu su bademovo brašno ili kokosovo brašno. Ako je potrebno zamijeniti prašak za pecivo, može se upotrebljavati soda bikarbona. Također, ako je potrebno zamijeniti alkohol, postoje razne arome, kao što je aroma ruma. Za vegane se sastojci za pečenje mogu zamijeniti na sljedeće načine: Lupine umjesto kokošjeg jajeta, veganska čokolada i biljna ulja umjesto maslaca. Rižino mlijeko, sojino mlijeko ili zobeno mlijeko umjesto kravljeg mlijeka.