Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja trgovina

Prethodno odabrane poslovnice

Ananas: slatko-kisela egzotika

Ananas je domaća voćna biljka koja je izvorno iz Amerike, a sad se uzgaja diljem svijeta u regijama s tropskom klimom. Obično se konzumira svježe ili obrađeno tehničkim putem u voćne sokove i kao voće u konzervi.

Definicija

Što je ananas?

Svježi ananas narezan na ploške i u komadićima na crnoj dasci i u smeđoj zdjelici pokraj nje

Ananas je tropska biljka koja je poglavito poznata po svojem istoimenu plodu. Svijetložuto, sočno voćno meso ima kiselkasto-sladak okus te se dugo vremena smatralo luksuznom namirnicom. Riječ „ananas” potječe iz jezika guarani, koji je rasprostranjen u Paragvaju te dijelovima Argentine, Bolivije i Brazila: na tomu jeziku „naná” znači „voće”. I kako bismo nešto odmah na početku razjasnili: pojmovi „ananas” i „dva ananasa” - ili „dvije ananasovke” nisu jedno te isto. U rječniku su navedene razlike između toga ploda i roda zeljastih biljki. 


Botanika i podrijetlo

Botanika i podrijetlo ananasa

Tko je ovaj egzotični plod donio u Europu – te je li, botanički gledano, kod njega uopće riječ o voću? Sada ćeš saznati to i puno toga drugog.

Botanika ananasa

Kod ananasa (Ananas comosus ili Ananas sativus) riječ je o vrsti koja se ubraja u rod tamjanikovki. Sama tropska biljka ne izrasta do neke pozamašne visine: deblo biljke ananas izrasta do visine od 35 centimetara, a promjer na najdebljem mjestu mjeri do sedam centimetara. Sama voćka sastoji se od brojnih pojedinačnih, međusobno sraslih bobičastih izdanaka – a točan botanički pojam za to glasi „spoj bobičastog voća”. 

Odakle izvorno potječe ananas?

Ananas je u Europu došao s Kristoforom Kolumbom. Prije toga već se uzgajao u Americi. Ondje nije smatran samo hranom, nego je bio poznat i kao lijek , a upotrebljavao se i za proizvodnju vina. Kasnije se to voće uzgajalo i u staklenicima u Europi, ali se i dalje najviše uvozi s Havaja. Kostarika je danas zemlja uvoznik broj 1. Ali ananas potječe i iz Ekvadora, Južnoafričke Republike, Obale Bjelokosti, Gane i Hondurasa.


Uzgoj i sezona

Uzgoj i sezona ananasa

Većina plodova ananasa prevali dalek put prije nego što dospije u naše kuhinje.

Gdje raste ananas?

Glavna su današnja područja uzgoja ananasa Kostarika, Brazil, Tajland, Indonezija, Indija i Filipini. Ananas se uzgaja i u Europi (na primjer, u Španjolskoj), ali kod nas raste u staklenicima.

Savjet: imaš li i ti već iskustva s pokušajima uzgoja ananasa? U vrtu mu je vjerojatno prehladno, no mogao bi rasti na prozorskoj klupčici, čak i bez suviše njege i održavanja. U tu svrhu jednostavno odvoji peteljku voća, odreži joj kraj i ukloni sve listove. Zatim dezinficiraj peteljku malom količinom drvenog ugljena te je zatim ostavi da se suši dva dana. Zatim je posadi u teglu za biljke te postavi na svijetlom mjestu. Biljki nije potrebno puno vode i dovoljno ju je zaliti jedanput svaka dva ili tri tjedna. A zatim je potrebno puno strpljenja: mogu proteći do četiri godine dok se ne oblikuje zreli ananas. No do tada ćeš imati lijepu biljku – i projekt koji te uveseljava.   

Kad je sezona ananasa?

Ananas je dostupan tijekom cijele godine. 


 Hranjive vrijednosti

Čega ima u ananasu

Ananas je bogat sekundarnim biljnim tvarima i ima antioksidativni učinak. Tu su važni građevni elementi katekini, epikatekini i galna kiselina. Vrijedi napomenuti i da enzim bromelain, koji potiče cirkulaciju krvi, ima protuupalni učinak i stimulira probavu. Ananas je bogat raznolikim enzimima. Osim toga, ananas sadrži puno važnih vitamina i mineralnih tvari. Vrijedi spomenuti vitamin A, vitamin C, vitamin E, kao i vitamine B1, B2 i B6. Prisutni minerali su kalij, natrij i željezo.

U ananasu se nalazi puno vode – što ga čini relativno niskokaloričnim voćem. 

Hranjive vrijednosti na 100 g ananasa

Kalorije

57 kcal

Ugljikohidrati

12,4 g

Masti

0,2 g

Protein

0,5 g

Dijetalna vlakna

1,4 g

Vitamin C

19 mg

Vitamin E

0,1 mg

Kalij

150 mg

Kalcij

16 mg

Magnezij

17 mg

Klorid

39 mg


Zdravstveni aspekt

Je li ananas zdrav?

Ovo južnjačko voće nije samo puno okusa, već i zdravih hranjivih tvari. Dobar tek!

Enzim ananasa: kako djeluje?

Bromelain, koji se naziva i enzim ananasa, tvar je koja ima protuupalni učinak te potiče cirkulaciju krvi. Enzim se stoga uzima, na primjer, nakon operacija radi ublažavanja oteklina te ubrzavanja zacjeljivanja. Međutim, svakodnevno uživanje u ananasu nije dovoljno jer su u njemu sadržane količine bromelaina preniske. No postoje posebni pripravci (na primjer, kapsule i prah) u kojima je sadržan koncentrirani enzim ananasa.

Ananas poboljšava raspoloženje?

Voćno meso ananasa sadrži aminokiselinu triptofan. Ona je važan sastavni dio serotonina, našeg hormona sreće. Dugo se mislilo da biljni triptofan ne može dospjeti do našeg mozga, no novija istraživanja pokazuju da i triptofan iz ananasa može znatno povećati razinu serotonina u našem tijelu.

Smije li se ananas jesti tijekom trudnoće?

U načelu nije zabranjeno jesti ananas tijekom trudnoće. Upravo suprotno: ananas opskrbljuje mamu i bebu vitaminom C te može spriječiti nakupljanje vode u nogama. Unatoč tome što enzim bromelain ne može uzrokovati preuranjene trudove (iako se to praznovjerje i dalje tvrdoglavo ponavlja), no zato što nije dovoljno razjašnjeno može li bromelain dovesti do smetnji u pogledu zgrušavanja krvi, zbog čega bi trudnice ananas smjele jesti samo u uobičajenim količinama.

Povećana konzumacija ananasa tijekom dojenja može dovesti do nastanka boli u stražnjici beba – naime, mali dio te kiseline prenosi se putem majčina mlijeka, a pojedina djeca reagiraju osjetljivo na nju.


Kupnja i čuvanje

Kupnja i čuvanje ananasa: savjeti

Jede ti se ananas? Reći ćemo ti što je važno u pogledu toga te kako ćeš pronaći najbolji i najukusniji plod.

Kupnja ananasa: moraš paziti na ovo

Voće bi trebalo popustiti blagim pritiskanjem prsta o njegovu koricu, no nakon što se prst ukloni, ne bi smjela ostati udubljenja. Kruna bi morala biti zelena, a ne žućkaste boje – ako se listovi mogu relativno jednostavno otkinuti, ananas je savršeno zreo. Mnogi ne znaju: ananas ne dozrijeva naknadno. Stoga se nezreli plod ustvari ne smije prodavati jer bi njegova konzumacija mogla dovesti do želučano-crijevnih tegoba. Svježi ananas tijekom cijele je godine dostupan u supermarketu i u voćarni. Po mogućnosti se odluči za organsku kvalitetu te za plod ananasa koji se nije transportirao zrakoplovom. Naime, kada se ovo egzotično voće uvozi zrakoplovima, otisak CO2 jednog kilograma ananasa iznosi više od 15 kilograma. Kada nam se transportiraju brodom, otisak CO2 po kilogramu iznosi 0,6 kilograma. Premda je i to prilično visoka vrijednost, no svakako predstavlja manje zlo.

Pravilno čuvanje ananasa: evo kako

Svježi ananas možeš nekoliko dana čuvati pri sobnoj temperaturi. Čim ga zarežeš, trebaš ga s reznom površinom postaviti na tanjur (ili prekriti mjesto reza prozirnom folijom i čuvati voćku u hladnjaku). Kada se ananas pokvari, počet će fermentirati, što ćeš prepoznati po mirisu i okusu. 


Upotreba i priprema 

Kako se ananas može upotrebljavati i pripremati

Svježi ananas i ploške ananasa slijeva

Ananas je odličan za konzumiranje kao voće narezano na kriške ili male zalogaje, u voćnoj salati kojoj se može dodati i jogurt ili kao sok od ananasa. Kod azijskih jela, ananas se često koristi i daje im tipični slatko-kiseli okus. Ananas se treba čuvati na deset stupnjeva. Kad se ananas izreže, treba se rashladiti u hladnjaku i brzo konzumirati. Alternativno, već izrezani zalogaji ananasa mogu se zamrznuti.

Kako se reže ananas?

Debela kora, nepraktičan oblik: rezanje ananasa bez odrezivanja prevelike količine voćnog mesa predstavlja pravi izazov. No ne brini se, uz ove ćeš to upute moći učiniti s lakoćom.

  • Položi ananas bočno na dasku za rezanje te odreži peteljku i voćni korijen oštrim, velikim nožem.
  • Postavi ananas uspravno te nožem odozgo prema dolje ukloni koru.
  • Ako su u voćnom mesu preostali još komadići kore (takozvane „oči”), sada ih izreži malim, oštrim nožem.
  • Nareži oguljeni ananas na ploške.
  • Tvrda peteljka u sredini također se može pojesti – ili odrezati/izbosti.

Ananas kao sirova slastica

Ananas je zbilja slastan kada se jede sirov, bilo samostalno ili u voćnoj salati. Ovo južnjačko voće odlično je i kao dodatak u smoothiejima i frapeima. No postupaj oprezno: sirovi ananas nema dugačak vijek trajanja kada se pomiješa s mliječnim proizvodima jer enzim bromelain razgrađuje bjelančevine i čini jelo gorkim. Na primjer, kada ananas poslužuješ uz jogurt, trebaš ga pojesti u što kraćem roku. Zagrijavanjem se uništava enzim, zbog čega do toga problema ne dolazi s kuhanim ananasom ili ploškama ananasa iz limenke.

Priprema jela s ananasom

Krepkim će jelima ananas podariti svježu, kiselkasto-slatku notu, zbog čega se na Tajlandu, Karibima i Filipinima rado poslužuje uz curryje, ribu, juhe i jela od riže. Može se peći na roštilju i u pećnici, pržiti te kuhati, a pri tome slobodno možeš svojoj mašti pustiti na volju.

Pečenje ananasa: zbilja slasna opcija

Ananas pečen na roštilju jedan je od najslađih deserata uopće. Odlično je s njime kombinirati maslinovo ulje i med, no i rum je odličan izbor. Slatkasto-svježa aroma savršeno će upotpuniti svaki roštiljski jelovnik.

  • Nareži ananas na ploške i premaži ga malom količinom maslinova ulja.
  • Položi ga na rešetku i peci dok ploške ne poprime zlatno-smeđu boju (što otprilike traje pet minuta).
  • Poprskaj medom (i rumom).
  • Posluži sa sladoledom od vanilije i nekoliko listova metvice.

Korisno je znati

Zanimljiva pitanja o ananasu

Od impresivnog do uzbudljivog: uz sljedeće ćeš informacije stručno poznavati sve aspekte ananasa. 

Što su ananas-jagode?

Prilično su rijetke, no možda ih već poznaješ: bijele jagode. One nipošto nisu hir prirode, već plod iz uzgoja. A ananas-jagoda ne razlikuje se samo vizualno po svojem crvenom originalu, već i po okusu: njezina aroma zbilja podsjeća na pravu aromu ananasa. Uostalom: nekoć se obična vrtna jagoda zvala „ananas-jagoda” kako bi je se moglo razlikovati od manjih šumskih jagoda. U Austriji i dijelovima južne Njemačke jagode se katkad i dalje nazivaju „ananas” – što može biti prilično zbunjujuće. A kako Austrijanac naziva pravi ananas? Pa havajski ananas, naravno!

Smiju li psi jesti ananas?

Većina pasa vrlo rado jede ananas zato što je sladak. I, zbilja, ništa ne govori protiv toga da svojem četveronožnom ljubimcu povremeno daš komadić svježeg voća: time će se opskrbiti ne samo kalijem, vitaminom C i elementima u tragovima, već ananas čak i na prirodan način može štititi od glista, iako se, naravno, ne bi smjelo izostaviti davanje lijekova protiv glista. Prevelika količina voća može dovesti do nadutosti i proljeva uslijed djelovanja kiseline.

Zašto ananas prži na jeziku?

Trnci na jeziku, gorući kutovi usana: ne brini se, ako tijekom konzumacije ananasa primijetiš ovakve simptome, to ne znači da imaš alergiju. Već više puta spomenuti enzim bromelain samo obavlja svoj posao – razgrađuje bjelančevine. To se očituje u obliku osjećaja peckanja, no nije štetno. 


Recepti

Što možeš pripremiti od ananasa



I ovo bi te moglo zanimati