Nektarine: rođakinje sočne breskve
Nektarine pripadaju obitelji ruža (Rosaceae). Stabla mogu doseći visinu i do šest metara i imaju bijelo-ružičaste cvjetove. Stablo nektarine vizualno se ne razlikuje od stabla breskve. Oba imaju iste listove i cvjetove.
Nektarina ima ova različita svojstva
Nektarina je koštuničavo voće i koštica se gotovo ne razlikuje od koštice breskve. Pogrešno se pretpostavlja da je nektarina križanac šljive i breskve. To nije tako. Nektarina je mutacija breskve, dakle njezina podvrsta. Postoji oko 100 različitih vrsta. Nektarina ima glatku umjesto krznenu koru. Meso im je žuto ili svijetložuto, ovisno o sorti. Za razliku od breskve, nektarine sadrže više kalorija, ali i oko šest puta veću količinu vitamina A. Sve ostale tvari slične su onima u breskvi. Nektarine koje kasnije sazrijavaju imaju intenzivniju aromu.
Odakle izvorno potječe nektarina?
Kao i breskva, i nektarina dolazi iz Kine, a odatle je stigla u Perziju i Grčku. Danas raste u Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Grčkoj, Kaliforniji, Čileu i Južnoj Africi. Voćna sorta nektarina postoji od 17. stoljeća. Prvo se uzgajala samo u zemljama poput Grčke, Perzije i Kine. Tek u posljednjih nekoliko desetljeća popularnost nektarina porasla je i u Americi i Europi.
Kad je sezona nektarine?
Nektarine su dostupne gotovo tijekom cijele godine. U travnju već sazrijevaju u Španjolskoj i Italiji. Glavna sezona berbe počinje u ljetnim mjesecima od srpnja do rujna. Nektarine se beru kada plod poprimi žuto-narančastu do crvenu boju. Relativno brzo sazrijevaju i stoga se beru kada su tvrde. Treba ih potrošiti u roku od tjedan dana od kupnje ili berbe. Uglavnom su namijenjeni za potrošnju u svježem stanju.
Za što se može upotrebljavati nektarina i kako se treba čuvati?
Nektarine se uglavnom jedu sirove i svježe sa ili bez kore. Kao dodatak voćnim salatama, sladoledu, jelima od mladog sira ili kao preljev za torte, nektarina je dobila trajno mjesto na jelovniku. Također se koristi u obliku sokova ili kao slatko i marmelada. Ako nektarine još moraju sazrijeti, najbolje ih je čuvati na sobnoj temperaturi. Međutim, zrele nektarine treba brzo jesti, jer mogu brzo istrunuti.
Čega ima u nektarini
Nektarine su zdrave: One su bogate važnim vitaminima i mineralima. Sadrže vitamin B, vitamine C i A, kao i kalcij, željezo i kalij, sve hranjive tvari za netaknut imunološki sustav. Također se koriste za detoksikaciju i pročišćavanje krvi te pospješuju cirkulaciju krvi.
kcal: 53 kcal
Ugljični hidrati: 12,4 g
Bjelančevine: 0,9 g
Masti: 0,1 g
Vitamin A: 73 µg
Vitamin B1: 0,02 mg
Vitamin B2: 0,05 mg
Vitamin B6: 0,03 mg
Vitamin C: 8 mg
Vitamin E: 0,5 mg
Kalcij: 4 mg
Željezo: 0,5 mg
Kalij: 270 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 9 mg