Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Pinjoli: plemenite sjemenke pinija

Pinjoli potječu iz šišarke pinije (Pinius pinea), stabla čije je stanište sredozemno područje, a koje doseže visinu do 30 metara. Poznati su i pod nazivom „sredozemne borove sjemenke”. 

Definicija

Što su pinjoli?

Pinjoli u detaljnom prikazu

Duguljasti pinjoli u oguljenu su obliku bež boje te imaju mat sjajnu površinu. Njihov oblik donekle podsjeća na zrna riže, ali oni su deblji i dugački oko dva centimetra. Pinjoli imaju vrlo ukusan, blago krepak okus koji podsjeća i na bademe. Gorka aroma pinjola imat će još intenzivniju i orašastu notu kada se pažljivo zaprže u tavi bez masti. Idealno su prikladni uz mediteranska jela, salatu i pesto. Sadrže selen, vrijedan element u tragovima. Baš kao i vitamin E, oni štite tjelesne stanice od slobodnih radikala. Potrebno je spomenuti i nezasićene masne kiseline, koje se ubrajaju u zdrave masti te su važne za mozak i stanice.


Botanika i podrijetlo

Botanika i podrijetlo pinjola

Pinjoli se već stoljećima upotrebljavaju u mediteranskoj kuhinji te su važan sastavni dio pesta i drugih tradicionalnih jela. Međutim, nisu samo ukusni, već su i bogati vitaminima te mineralnim tvarima. Ovdje ćeš saznati sve što moraš znati o podrijetlu i botanici ove ukusne slastice.

Botanika: sjemenke pinije

Pinija se ubraja u obitelj borovki te se botanički naziva „Pinus”. Postoji više vrsta pinija, a među njima je i sredozemna pinija (Pinus pinea), koja je rasprostranjena Europom i sjevernom Afrikom. Pinija je zimzeleno stablo čije su glavno stanište sredozemne države. Može doseći visinu do 30 metara te ima upadljivu krošnju nalik kišobranu. Šišarke pinije su, u usporedbi s drugim stablima borovki, veliki te mogu doseći ponosnih 30 centimetara duljine.

Sami pinjoli nalaze se u takozvanim ljuskama šišarki pinije. Šišarke se moraju ubrati i osušiti prije no što se sjemenke mogu izvaditi. To je opsežan postupak koji se provodi ručno kako bi se osiguralo da se pinjoli ne oštete.

Odakle izvorno potječu pinjoli?

Pinjoli izvorno potječu iz Azije. Koštice europskog bora potječu iz Španjolske, Portugala, Francuske i Turske. Pri tome je većinom riječ o berbama divljih stabala, što pinjole čini relativno skupima. Povoljnije koštice potječu iz Kine, Koreje ili Afganistana.


Branje i sezona

Branje i sezona pinjola

Pinjoli su važan sastojak u brojnim mediteranskim jelima te imaju jedinstven okus i orašastu teksturu. Međutim, prije nego što se mogu upotrebljavati u kuhinji, moraju se izvaditi iz šišarki pinije. Ovdje ćeš saznati kada je najbolje vrijeme za ubiranje pinjola i gdje se oni ubiru.

Ubiranje pinjola: šišarke pinije

Šišarke pinije moraju se ručno ubirati, što je opsežna i vremenski dugotrajna aktivnost. Vrijeme ubiranja razlikuje se ovisno o vrsti i lokaciji pinije, no u pravilu se berba provodi krajem ljeta ili početkom jeseni. Ubiranje šišarki pinija u pravilu se provodi prirodno: čeka se dok šišarke same ne padnu sa stabala. Alternativno se šišarke mogu ubirati i ručno, pri čemu je potrebno postupati posebno oprezno kako se ne bi oštetila stabla ni priroda koja ih okružuje.

Kako se dobivaju pinjoli?

Šišarke pinije moraju se osušiti nakon ubiranja kako bi se dobili pinjoli. Šišarke se suše na suncu ili u posebnim komorama za sušenje dok se ne otvore i ne istisnu pinjole.

Čim se šišarke otvore, pinjoli se moraju ručno vaditi, što je mukotrpan postupak. Te se sjemenke zatim čiste i sortiraju kako bi se osigurala kvaliteta pojedinačnih sjemenki.

Kada je sezona pinjola?

Pinjoli su dostupni tijekom cijele godine. Međutim, ubiru se u razdoblju od listopada do travnja.


Hranjive vrijednosti

Ovo se nalazi u pinjolima: kalorije, vitamini i mineralne tvari

Pinjoli su bogati nezasićenim masnim kiselinama, dijetalnim vlaknima i bjelančevinama. Oni mogu štititi naše stanice te jačati kosti i mišiće.

Hranjiva vrijednost
 

kcal: 674 kcal

Ugljikohidrati: 20,5 g

Bjelančevine: 13 g

Masti: 60 g

Vitamini

 

Vitamin A: 8 µg

Vitamin B1: 1,3 mg

Vitamin B2: 0,23 mg

Vitamin B6: 0,11 mg

Vitamin C: 2 mg

Vitamin E: 13,7 mg

 

Mineralne tvari

 

Kalcij: 12 mg

Željezo: 5,2 mg

Kalij: 600 mg

Magnezij: 235 mg

Natrij: 4 mg


Zdravstveni aspekt

Jesu li pinjoli zdravi?

Pinjoli nisu samo nevjerojatno ukusan i svestran sastojak mediteranske kuhinje, već su i bogati hranjivim tvarima i zdravim mastima. Ovdje ćeš saznati sve što moraš znati o ovim ukusnim sjemenkama.

Bogati zdravim mastima

Pinjoli sadrže brojne nezasićene masne kiseline, posebice jednostruko nezasićene masne kiseline, kao što su oleinska i palmitoleinska kiselina. Te masne kiseline mogu pridonijeti snižavanju razine kolesterola u krvi te smanjenju rizika bolesti srca i krvožilnog sustava. Također, dobar su izvor višestruko nezasićenih masnih kiselina, kao što je linolna kiselina. One imaju važnu ulogu za imunološki sustav i očuvanje funkcije stanica.

Pinjoli sadrže magnezij

Pinjoli su usto izvrstan izvor magnezija. Magnezij je životno važna mineralna tvar koja je odlučujuća za brojne tjelesne funkcije, posebice za funkciju mišića i živčanog sustava. Samo jednom porcijom pinjola (oko 30 grama) pokrit ćeš otprilike četvrtinu preporučene dnevne doze magnezija.

Zaštita stanica i jačanje imunološkog sustava

Znaš li već da su pinjoli pravi imunološki junaci? Bogati su antioksidansima, posebice vitaminom E, koji je odgovoran za zaštitu stanica u tijelu od štetnih slobodnih radikala. Dovoljan unos vitamina E može pridonijeti smanjenju rizika bolesti srca i krvožilnog sustava, raka i drugih kroničnih bolesti. Također, antioksidansi koji su sadržani u pinjolima mogu ojačati imunološki sustav.

Koliko se pinjola dnevno smije konzumirati?

Preporučena dnevna doza pinjola iznosi oko 30 grama. To otprilike odgovara sadržaju koji stane u šaku. Ali pazi, ove su slastice bogate kalorijama. Šaka pinjola sadrži oko 180 do 200 kalorija, zbog čega trebaš samo umjereno uživati u njima.

Jesu li pinjoli alergeni?

Unatoč tome što se pinjoli općenito smatraju sigurnima i zdravima, neki ljudi mogu alergično reagirati na njih. Iako je alergija na pinjole rijetka, oni mogu dovesti do teških alergijskih reakcija. Ako sumnjaš da imaš alergiju na pinjole, smjesta se obrati liječniku.


Kupnja i čuvanje

Kupnja i pravilno čuvanje pinjola

Nisu svi pinjoli isti, stoga ćemo ti reći na što trebaš obratiti pozornost pri njihovoj kupnji i čuvanju.

Gdje mogu kupiti pinjole?

Pinjoli su česta i široko rasprostranjena namirnica. Možeš ih pronaći, na primjer, u svojoj trgovini Kauflanda.

Kupnja i pravilno čuvanje pinjola

Pri kupnji pinjola najprije trebaš osigurati da se oni još dugo mogu čuvati. Uslijed svojeg visokog sadržaja masti naginju brzom kvarenju. Pazi na to da su pinjoli ravnomjerno oblikovani i neoštećeni. Također, pinjoli iz različitih regija mogu imati različite profile okusa. Dakle, ako preferiraš određen okus, obrati pozornost na podatke o podrijetlu na ambalaži.

Zašto su pinjoli tako skupi?

Pinjoli se ubrajaju među najskuplje orašaste plodove na svijetu. Razlog za to jesu opsežna proizvodnja i ograničena dostupnost. Pinjoli potječu iz šišarki stabala pinije, a one su u pravilu tek nakon oko 20 godina dovoljno zrele da se mogu ubrati. Postupak ubiranja silno je složen te se provodi ručno jer su šišarke iznimno osjetljive te se mogu oštetiti. Stoga je proizvodnja pinjola, u usporedbi s drugim orašastim plodovima, vrlo mukotrpna i skupocjena. Također, pinjoli se razlikuju od drugih orašastih plodova i po svojoj mekanoj konzistenciji te jedinstvenom okusu. Često se upotrebljavaju u kuhinji kao začin za jela te su stoga popularan sastojak u brojnim predjelima svijeta. Međutim, zbog svoje ograničene dostupnosti i visoke cijene često se smatraju luksuznim proizvodom.

Ovako će pinjoli ostati svježi

Pinjoli se trebaju čuvati na suhom i hladnom mjestu koje je zaštićeno od svjetla. Oguljeni pinjoli ne mogu se dugo čuvati jer se brzo kvare zbog svojeg visokog udjela masti. Pinjoli koji se prodaju oguljeni najčešće se čuvaju u prozirnim vrećicama na kojima se nalazi rok trajanja, a njega je svakako potrebno uvažiti. 

Kada se pakiranje otvori, ono bi se u svakom slučaju do daljnje upotrebe moralo čuvati u hladnjaku. Pinjoli s ljuskom obvezno moraju biti suhi i čuvati se na suhom mjestu jer će ih u protivnom napasti plijesan. Kada se to uvaži, pinjoli u ljusci mogu se čuvati otprilike dva ili tri mjeseca.


Upotreba i čuvanje

Priprema i upotreba pinjola: evo kako   

Zbog svojeg okusa nalik orasima i visokog udjela masti, u kuhinji su pinjoli omiljen sastavni dio, na primjer, pesta ili jela od riže. Međutim, idealno su prikladni i kao sastojak za pečenje te za upotpunjavanje slastica, sladoleda ili pudinga. Dobro se mogu iskoristiti i kao dodatak salatama te voću i povrću. Naravno, ukusne jezgre mogu se grickati i sirove. Kada ih se blago zaprži na tavi, njihova će se jedinstvena aroma još bolje razviti.

Koji je okus pinjola?

Pinjoli imaju blag, slatkast i lagano orašast okus. Okus i aroma pinjola mogu se razlikovati ovisno o podrijetlu i sorti. Pinjoli imaju ugodnu konzistenciju te će brojnim jelima ili umacima, kao što je pesto, podariti kremasto-orašastu aromu.

Vađenje pinjola iz šišarki: ovako ćeš uspjeti

Za vađenje pinjola iz šišarki potrebno je malo strpljenja i spretnosti. Evo kako:

  1. Najprije stavi šišarku u pećnicu na oko deset do 15 minuta pri niskoj temperaturi. Time će se rastvoriti ljuske šišarke i sjemenke će se lakše moći izvaditi.
  2. Ohlađenu šišarku možeš pažljivo položiti na krpu. Pažljivo udaraj zamotanu šišarku o radnu površinu za otpuštanje sjemenki.
  3. Razvrstaj izbačene sjemenke te ih odvoji od mogućih ostataka šišarki i prljavštine.
  4. Nakon što razvrstaš sjemenke, možeš ih zapakirati u zrakonepropusni spremnik te ih čuvati nekoliko tjedana ili odmah konzumirati.

Mogu li se pinjoli jesti sirovi?

Da, pinjoli se bez poteškoća mogu jesti sirovi. Kada su sirovi, idealni su kao međuobrok ili sastojak za salate te veganska ili bezglutenska jela.

Prženje pinjola

Prženi pinjoli imaju intenzivno orašast i aromatičan okus te su idealni za pesto ili kao dodatak u salatama. Evo kako:

  1. Dodaj pinjole na suhu tavu bez ulja.
  2. Zagrijavaj sjemenke na srednjoj vatri i neprestano ih miješaj kako bi se ravnomjerno pržili.
  3. Prži pinjole oko tri do pet minuta dok ne poprime zlatno-smeđu boju i aromatičan miris. Pazi na to da ne zagore!
  4. Ukloni tavu sa štednjaka i ostavi pinjole da se ohlade.

I to je to – imaš savršeno pržene pinjole!

Koja se jela mogu pripremati s pinjolima?

Pinjoli su svestran sastojak i idealno su prikladni za brojna jela. Mogu se upotrebljavati, na primjer, u salatama, juhama, umacima i pestu ili kao nadjev na pizzi ili tjestenini. Odličan su izbor i za slatka jela, kao što su peciva, deserti ili sladoled. Slasne ideje za recepte pripremili smo ti nešto niže u prilogu!

Što je alternativa pinjolima?

Ako nekad nemaš pinjole nadohvat ruke, slobodno možeš posegnuti za alternativama. U tu su svrhu idealni drugi orašasti plodovi ili sjemenke koje imaju sličan okus i strukturu. Na temelju njihove mekane strukture za pesto možeš upotrijebiti, na primjer, indijske oraščiće. No i bademi, sjemenke suncokreta ili orasi mogu predstavljati dobru alternativu pinjolima.


Recepti

Što možeš pripremiti od pinjola



Ostali zanimljivi članci