Raženi kruh: lagan i aromatičan
Raženi kruh nastaje od raženog tijesta. Za razliku od pšeničnog tijesta, u njemu nedostaje takozvano „ljepilo”, koje je poznato i kao gluten, a koji kod pšeničnog kruha osigurava dobra svojstva pečenja. Stoga mu je potrebno kiselo tijesto kako bi se mogao ispeći.
Raženi kruh ima ova posebna svojstva
U usporedbi sa pšeničnim kruhom, nedostatak raženog kruha jest taj što bi bez dodatka kiselog tijesta kolabirao i uopće se ne bi mogao ispeći. Odnosno, ne bi imao lijepu i prozračnu, no svejedno tvrdu konzistenciju na koju smo navikli. Unatoč tome, nezakiseljena varijanta uvijek je smislena kada je potrebno proizvesti kruh s ekstremno dugačkim rokom trajanja, na primjer, tijekom dugačkih pomorskih putovanja.
Odakle izvorno potječe raženi kruh?
Tradicionalno pripremljen raženi kruh sadrži raženo brašno, vodu, sol i sredstvo za dizanje. Povijesno gledano, to su najčešće bili kvasac ili kiselo tijesto. Industrijski proizvedeni kruh sadrži i dodatne sastojke, koji bi trebali poboljšati tijesto. Pri tome je riječ o emulgatorima, koji pomažu pri boljem povezivanju sastojaka te tijestu pružaju više volumena, i škrobnom brašnu, koje vezuje vodu. Masnoća i šećer dodaju vlastiti okus tijestu.
Kada je sezona raženog kruha?
Kod raženog kruha riječ je o svježem proizvodu koji je dostupan tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati raženi kruh i kako se treba čuvati?
Bez obzira na to je li riječ o doručku, večeri ili međuobroku: zdravi raženi kruh dio je osnovnih namirnica i može se kombinirati s raznim prilozima za kruh. Kod raženog kruha riječ je o svježem proizvodu koji se mora čuvati na hladnom i suhom mjestu. Ako se ne potroši, nakon nekoliko dana postat će tvrd.
Ovo se nalazi u raženom kruhu
Bijeli kruh ne sadrži gotovo nikakve hranjive tvari ni dijetalna vlakna, već samo kalorije. Kod raženog kruha drukčija je situacija. On je bogat vitaminima, mineralnim tvarima i elementima u tragovima, čime ostvaruje doprinos zdravlju i dnevnoj opskrbi hranjivim tvarima.
kcal: 219 kcal
Ugljikohidrati: 45,7 g
Bjelančevine: 6,7 g
Masti: 1 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,18 mg
Vitamin B2: 0,12 mg
Vitamin B6: 0,2 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 1,1 mg
Kalcij: 29 mg
Željezo: 2,5 mg
Kalij: 244 mg
Magnezij: 35 mg
Natrij: 523 mg