Dinja: slatka, no svejedno niskokalorična
Dinja pripada rodu krastavaca te se stoga ubraja među tikvice. U botanici se naziva bobica. Poglavito se upotrebljava kao voće, pri čemu postoje i varijante koje nisu toliko slatke, a koje se, poglavito u tropskim zemljama, upotrebljavaju i kao povrće.
Dinja ima ova posebna svojstva
Dinja (Cucumis melo) je generički izraz za različite vrste dinje. One imaju relativno debelu ljusku koju karakterizira struktura sa zelenim mrljama i poput mreže. Voćno je meso mekano i sočno te seže od zelenkasto-bijele do žućkaste boje. Dinje su cilindrična oblika te dosežu duljine od gotovo 40 centimetara, uz najveću težinu od jednog do dva kilograma po plodu.
Dijele se na tri sorte:
- muškatne dinje
- dinje Cantaloupe
- glatke dinje
Najpoznatija je dinja vjerojatno Galia, muškatna dinja slatka okusa.
Odakle izvorno potječu dinje?
Dinja se smatra jednom od najstarijih namirnica koju čovjek ciljano uzgaja. Njezini počeci sežu u povijest sve do 3000. godine prije nove ere. U tomu su se razdoblju dinje prvi put uzgajale kao jestive biljke. Prvi usjevi bili su kultivirani u Africi. Međutim, danas se dinja uzgaja gotovo svugdje na svijetu u suptropskim i tropskim područjima. Vodeće su države u pogledu uzgoja dinja danas poglavito Španjolska, Italija, Izrael i Turska.
Kada je sezona dinja?
Sezona dinja na sjevernoj polutci Zemlje poglavito je tijekom mjeseci od lipnja do listopada, zbog čega je riječ o klasičnom ljetnom voću. Za razliku od toga, sezona dinja koje se uzgajaju na južnoj polutci traje od prosinca do svibnja. Budući da se dinja uzgaja gotovo u svim dijelovima svijeta te se, u skladu s time, i uvozi, u pravilu je dostupna tijekom cijele godine.
Za što se mogu upotrebljavati dinje i kako se trebaju čuvati?
Dinje tijekom ljetnih mjeseci služe kao osvježavajuća užina ili sastojak voćnih salata. Međutim, osim toga, idealno se mogu kombinirati i s bogatim sastojcima, kao što su sir ili šunka. Dinje u načelu imaju dugačko trajanje. Zarezani plod morao bi se potrošiti unutar tri do četiri dana.
Što možeš pripremiti od dinje
Ovo se nalazi u dinji
Dinje sadrže velike količine beta-karotena i brojne mineralne tvari, koje su, na primjer, posebno pogodne za našu kožu. Niskokalorične su i zdrava užina između obroka.
kcal: 54 kcal
Ugljikohidrati: 12,4 g
Bjelančevine: 0,9 g
Masti: 0,1 g
Vitamin A: 784 µg
Vitamin B1: 0,06 mg
Vitamin B2: 0,02 mg
Vitamin B6: 0,09 mg
Vitamin C: 32 mg
Vitamin E: 0,14 mg
Kalcij: 13 mg
Željezo: 0,2 mg
Kalij: 309 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 17 mg