Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Limete: kiselija alternativa limunu

Iako su limete samo upola manje od limuna, proizvode dvostruko više soka. Također imaju kiseliji i pikantniji okus od limuna. Meso limete obično je bez sjemenki. To je tropsko voće koje je zeleno, ali ponekad i žućkasto. 

Definicija

Što su limete?

Svježe limete, u komadu i narezane, na crnoj podlozi

Limeta ili mala limona vrlo je slična limunu, ali nešto manja i okruglija od njega. Njihov promjer je samo nekoliko centimetara. Zelene je do žute boje, kiselkastog je okusa, ali s blago gorkastom notom. Postoje različite sorte.

Često je dostupna takozvana perzijska limeta. Ima intenzivnu zelenu koru i svijetlo meso sa samo nekoliko sjemenki. Usporedive su i tahićanske limete. Kaffir limeta, s druge strane, dolazi iz Azije, Brazila i dijelova Afrike. Sadrži prilično malo soka, zbog čega se njezina kora uglavnom koristi za jela tipična za ovu zemlju.


Botanika i podrijetlo

Botanika i podrijetlo limete

Limeta u prijevodu otprilike znači „mala limona”, a „limona” je sinonim iza limun. No odakle točno potječe mali srodnik limuna?

Botanika limete

Limeta se ubraja u rod citrusnih biljki i u obitelj Rutaceae – baš kao i limun (Citrus x limon) te naranča (Citrus sinensis). Kod nas je najpoznatija vrsta perzijska limeta (Citrus x latifolia). Raste na zimzelenom grmu nalik stablu, čija visina može dosezati i do šest metara. Njegovi listovi mogu doseći duljinu do deset centimetara, a bijeli cvjetovi do četiri centimetra.

Odakle potječe limeta?

Izvorno limeta dolazi iz Malezije. Danas se uzgaja i u sljedećim zemljama, na primjer:

  • Indija
  • Egipat
  • Meksiko
  • Brazil

Sezona

Kad je sezona limete?

Limete su kod nas dostupne tijekom cijele godine jer se uvoze. Vrijeme dozrijevanja ustvari traje od ožujka do prosinca. 


Sorte

Koje vrste limete postoje?

Postoje različite vrste limeta, a neke od njih zbilja su čudnovate – a možda još niti nije bilo prilike da ih vidiš.

Koja je razlika između limete i limuna?

Najprije ćemo spomenuti najočitije: limeta je zelena i najčešće nešto manja od svojeg žutog brata. Ustvari bi se moralo reći i polubrata jer oba ova citrusna voća potječu od limuna „citrona”, no i limeta i limun križani su s drugim biljkama. Limuni su pretežito ovalni, a limete okrugle. Limete sadrže više soka, ali samo upola toliko kalija koliko se nalazi u limunu. Okus ovoga zelenog citrusnog voća nešto je pikantniji.

Prava limeta

Naziva se i meksička ili kisela limeta (Citrus aurantiifolia). Izrasta u manje voćke s brojnim košticama.

Kaffir limeta

Biljka Citrus hystrix daje smežurane plodove koji sadrže tek malu količinu soka. Poglavito su poznati listovi ovoga stabla, koji se upotrebljavaju u tajlandskoj kuhinji.

Kavijar limeta

Microcitrus australasica, koja se naziva i australska limeta, izgleda neuobičajeno: njezini su plodovi duguljasti i u obliku krastavca. Ovisno o sorti, voćka može biti zelene i žute ili čak crvenkaste boje. Njezino ukusno voćno meso vizualno podsjeća na kavijar te je savršen sastojak za neuobičajena jela i pića.

Rangpur limeta

Citrus limonia naziva se i mandarinska limeta jer ima zelenu koru, ali joj je voćno meso narančasto.

Tahićanska limeta

Poznajemo je iz supermarketa: tahićanska limeta, poznata i kao perzijska limeta (Citrus latifolia), odlikuje se snažnom, zelenom korom i svijetlozelenim voćnim mesom koje sadrži malo koštica.


Sastojci

Ovoga ima u limetama

Kao i limun, sadrži životno važne vitamine i minerale. Pomaže tijelu u borbi protiv slobodnih radikala, sprječava infekcije, suprotstavlja se oštećenju stanica i čak može pomoći pri mršavljenju.

Hranjiva vrijednost
 

kcal: 39 kcal

Ugljikohidrati: 1,9 g

Bjelančevine: 0,5 g

Masti: 2,4 g

Vitamini

 

Vitamin A: 1,7 µg

Vitamin B1: 0,03 mg

Vitamin B2: 0,02 mg

Vitamin B6: 0,05 mg

Vitamin C: 44 mg

Vitamin E: 0,4 mg

 

Mineralne tvari

 

Kalcij: 13 mg

Željezo: 0,2 mg

Kalij: 82 mg

Magnezij: 15 mg

Natrij: 2 mg


Zdravstveni aspekt

Je li limeta zdrava?

Kao i sve citrusno voće, i limeta može doprinijeti puno toga kada je riječ o uravnoteženoj prehrani. Međutim, zbog sadržane kiseline, uživanje u limetama preporučuje se samo u umjerenim količinama jer bi prevelika količina mogla napasti zubnu caklinu i nadražiti želudac.

Limete: vitamin C za imunološki sustav

Kao i sve citrusno voće, limeta sadrži velike količine vitamina C, i to do 44 miligrama na 100 grama. Askorbinska kiselina, dakle, vitamin C, ključan je za izgradnju naših kostiju, a usto regulira sadržaj fosfora i kalcija u ljudskom tijelu. Osim toga, sudjeluje pri proizvodnji hormona i vezivnih tkiva, podržava detoksikaciju jetre, poboljšava apsorpciju željeza te podržava naš imunološki sustav.

Limete popravljaju raspoloženje

Kiselo je zabavno! I to je zbilja točno jer eterična ulja u citrusnom voću dokazano poboljšavaju raspoloženje, zbog čega se često upotrebljavaju u aromaterapiji. Dakle: bilo bi dobro češće ponjuškati limetu. Budući da se vrijedno ulje limete krije u kori, svakako se odluči za organsku kvalitetu.

Limete sadrže antioksidanse: zaštita stanica

Vitamin C, ali i beta karoten, karotenoidi, bakar i cink: sve su to vrijedni antioksidansi limete koji naše stanice štite od slobodnih radikala koji, između ostalog, nastaju uslijed dima cigareta, UV zračenja i toksina iz okoliša te mogu opterećivati naše tijelo. Antioksidansi stoga mogu štititi od bolesti i prijevremena starenja kože. 


Kupnja i čuvanje

Kupnja i čuvanje limeta

Vrijeme je za citruse! Zahvaljujući sljedećim savjetima više nikada nećeš morati bacati limete jer su se pokvarile.

Kupnja limeta: kako prepoznati zrelu limetu?

Kora blago popušta kada je se blago pritisne, čvrsta je i sjajna, no više nije tamnozelena, već je djelomično svijetlozelena: tada je limeta zrela. Međutim, ako je žuta, suha i tvrda, već je prilično stara – no njezin se sok i dalje može iskoristiti.

Što kupiti: obične ili organske limete?

Organske limete uzgajaju se bez upotrebe kemijskih i umjetnih sredstava za zaštitu biljki. Ako želiš preraditi (vrlo ukusnu) koru ili želiš raščetvoriti voćku te je dodati u čašu s caipirinhom, svakako se odluči za organsku kvalitetu. Ako ćeš samo isprešati limetu radi njezina soka, slobodno se možeš odlučiti i za običnu verziju.

Pravilno čuvanje limeta: ovako će imati dugačak rok trajanja

Citrusno voće nema što tražiti u hladnjaku – dakle, to se odnosi i na limete. Najbolje ih je čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Ondje će se moći čuvati dva ili tri tjedna. Osim toga, čuvaj limete samo s drugim citrusnim voćem jer se, na primjer, uopće ne podnose s jabukama jer etilen koji one ispuštaju dovodi do toga da limeta brže dozrijeva. 


Upotreba i priprema

Za što se mogu upotrebljavati limete?

Limete, u komadu i narezane, na crnoj podlozi

Iako je pulpa jestiva, limeta se obično ne jede samostalno. Razlog je njezina visoka kiselost, što ju čini neukusnim za većinu ljudi. Ipak, limeta ima brojne primjene.

Ovakav je okus limete

Sok se često koristi za čaj ili druga pića kao što su kokteli i jednostavni sokovi. Razlika od limuna je u pikantnijoj noti. Kiselost je definitivno intenzivnija od one u limunu. Idealna hrana za kombiniranje su krumpir i povrće. Sok je pogodan i za pripremu mesa. Mesu se može dodati malo soka od limete prije ili nakon pečenja. Sok od limete neizostavan je kod pripreme karipskih koktela.

Limete se mogu čuvati na sobnoj temperaturi oko pet dana, inače će izgubiti vlagu i postati tvrde i naborane. Ako se limeta čuva na hladnom mjestu, može se držati čak dva do tri tjedna.

Priprema limeta: važan savjet

Citrusno voće svakako ispiri vrućom vodom ako želiš iskoristiti njihovu koru. Hladna voda nije dovoljna za uklanjanje ostataka pesticida i fungicida. Premda organske limete nisu tretirane, ipak je potrebno sjetiti se koliko ih je ljudi već dotaknulo, zbog čega se i njih isplati oribati pod mlazom vruće vode.

Ribanje korice limete

Koricu limete najbolje je naribati posebnim ribežom za koricu limuna, no ako ga nemaš, slobodno se možeš koristiti običnim ribežom za sir. Odmah možeš isprobati i ovaj trik: položi komad papira za upijanje masti na ribež i pritisni ga kako bi vrhovi probili papir. Nakon što tako ribaš limetu, ostatci ribanja nakupljat će se na papiru. Tako ćeš spriječiti zapinjanje polovice voćke u ribežu.

Može li se limeta jesti s limunom?

Naravno! Unatoč tome što limeta ima nešto drukčiji okus, ipak se on idealno slaže s većinom jela ili pića od limuna.

Limete za koktele i pića

Apsolutni je klasik među pićima s limetom caipirinha, a odlična će okusa biti i piće koje sadrži najmanje kalorije na svijetu: „Skinny Bitch” sastoji se od votke, mineralne vode te soka od limuna ili, naravno, limete. No ovim se citrusnim voćem idealno mogu pripremati i bezalkoholna pića. Isprobaj ohlađeni crni čaj sa sokom od limete, javorovim sirupom i mineralnom vodom.

Uz koja jela pristaje limeta?

U rižotu, uz ribu ili kao svjež dodatak u samostalno pripremljenoj majonezi: limeta je idealna kao kontrast u krepkim jelima, prvenstveno kada je riječ o receptima za teška jela koja sadrže veće količine masti.

Limete za deserte i ostala slatka jela

Postoje brojne mogućnosti prerade limete u deserte, pečenja s limetom te pripreme slatkih jela s njome. Voće kao što su mango, jabuka i malina idealno se mogu kombinirati s pikantnom aromom limete, a nadjev sa svježim sirom i naribanom koricom limete neodoljivo je slastan. A tu je i legendarni „Key Lime Pie”, slatki tart s limetom koji potječe s Floride.




I ovo bi te moglo zanimati