Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Blitva: savjeti za kupnju i pripremu

Opasnost od zamjene! Iako je blitva izgledom i okusom vrlo slična špinatu, botanički je gledano ona repa te stoga srodnik cikle. Međutim, danas se još samo jedu listovi i stabljike blitve. Saželi smo sve što je dobro znati o ovom ljetnom povrću.

Definicija

Što je blitva?

Svježa blitva u detaljnom prikazu

Blitva je povrće nalik špinatu i botanički gledano je sorta cikle. Baš poput njezinih srodnika cikle, šećerne i obične repe, blitva se ubraja u podvrstu loboda i u obitelj štirovki. Blitva vuče svoje podrijetlo s područja Sredozemlja i jugozapadne Azije.

Blitva s dugačkom stabljikom ima listove dugačke do 30 centimetara. Jestivi su i listovi i stabljike. Blitva je dostupna u različitim sortama, a boje sežu od blijede, žute te svjetlozelene i tamnozelene. Listovi su glatki ili pak hrapavi. Nekoć se korijenje blitve zbog visokog udjela šećera upotrebljavalo za dobivanje šećera. Međutim, blitvu je kasnije za taj postupak zamijenila šećerna repa.


Podrijetlo

Odakle izvorno potječe blitva?

Podrijetlo blitve nalazi se u istočnom području Sredozemlja i na Bliskom istoku. Biljka se uzgajala već tijekom antičkog razdoblja te je u drevnoj Grčkoj i Rimu bila popularno povrće. Blitva se uzgajala i u Perzijskom carstvu, a u srednjovjekovnoj Europi smatrala se vrijednom biljkom s iscjeljujućim svojstvima. Blitva se zatim tijekom 16. stoljeća proširila cijelom Europom te je postala važnim povrćem. Danas se blitva uzgaja poglavito u sredozemnim državama kao i u drugim toplim regijama svijeta. U Europi se posebno često može pronaći na jugu Španjolske i Italije. Međutim, u određenim se uvjetima blitva može uzgajati i u hladnijim regijama, na primjer, u domaćem stakleniku.


Uzgoj i sezona

Gdje se i kako uzgaja blitva?

Danas se blitva uzgaja poglavito u sredozemnim državama te u drugim toplim regijama svijeta. U Europi su najvažnije države uzgoja Španjolska i Italija, no blitva se uzgaja i u Francuskoj, Grčkoj te Turskoj. Osim toga, blitva se uzgaja i u Sjevernoj Americi, Australiji i Južnoafričkoj Republici. Blitva je robusna biljka koja se u pravilu uzgaja kao jednogodišnja biljka. Preferira osunčana mjesta s rahlim tlom punim hranjivih tvari.

Kada je sezona blitve?

Blitva u umjerenim klimatskim područjima tijekom ljetnih mjeseci od lipnja do rujna ima glavnu sezonu, zbog čega se smatra klasičnim ljetnim povrćem. Međutim, u maloprodaji je svježa blitva – tada najčešće iz uvoza – dostupna od ožujka do listopada.


Hranjive vrijednosti

Je li blitva zdrava? Hranjive vrijednosti, vitamini i mineralne tvari

Zbog velikog udjela vitalnih i mineralnih tvari zrela se blitva smatra iznimno pogodnom za zdravlje. Ova je biljka bogata vitaminom K, vitaminom A i vitaminom E te natrijem, magnezijem, kalijem i željezom. Stoga se blitva često upotrebljava kod bolesti dišnih putova te protiv nervoze. Osim toga, blitva se preporučuje i u slučaju crijevnih tegoba. Može podržati probavu masti, rasteretiti jetra te neutralizirati slobodne radikale koji štete stanicama. Međutim, zbog razmjerno visoka sadržaja nitrata, ne preporučuje se više puta zagrijavati blitvu.

Hranjiva vrijednost
 

kcal: 21 kcal

Ugljikohidrati: 0,069 g

Bjelančevine: 2,13 g

Masti: 0,28 g

Vitamini

 

Vitamin A: 0 µg

Vitamin B1: 0,1 mg

Vitamin B2: 0,16 mg

Vitamin B6: 0,09 mg

Vitamin C: 39 mg

Vitamin E: 1,5 mg

 

Mineralne tvari

 

Kalcij: 103 mg

Željezo: 2,7 mg

Kalij: 376 mg

Magnezij: 81 mg

Natrij: 90 mg

Oksalna kiselina u blitvi: na što trebaš paziti?

Oksalna kiselina organska je kiselina koja se nalazi u brojnim namirnicama kao što su rabarbara, špinat i blitva. U slučaju blitve poglavito je sadržana u listovima. Dok oksalna kiselina nije esencijalna za tijelo, u velikim količinama može biti štetna. U slučaju prevelikih količina koje se odjedanput unose ili kada se konzumiraju veće količine blitve, može uzrokovati simptome poput glavobolje, mučnine, povraćanja i proljeva. Kako bi se umanjio rizik predoziranja, potrebno je temeljito oprati listove blitve prije konzumacije. Osobe koje već imaju probleme s bubrežnim kamencem ili drukčije bubrežne tegobe ne bi smjele konzumirati blitvu.


Sorte

Koje sorte blitve postoje?

Postoje razne sorte blitve koje se razlikuju u pogledu veličine, oblika, boje i okusa. Saželi smo najpopularnije sorte blitve za tebe.

Razlika između lisnate i peteljkaste blitve

Blitva se ugrubo može podijeliti na dvije glavne vrste: Lisnata blitva i peteljkasta blitva:

  • Lisnata blitva ima velike, zelene listove s crvenim, žutim ili bijelim peteljkama. Listovi su u pravilu nešto mekši od listova peteljkaste blitve i blažeg su okusa. Lisnata blitva idealna je za salate, smoothieje i kao prilog.
  • Peteljkasta blitva, poznata i kao „Rhubarb-Chard”, ima dugačke, debele peteljke sa širim listovima, koji su nešto čvršći i gorči od listova lisnate blitve. Peteljke mogu biti različitih boja, na primjer, crvene, žute ili bijele. Peteljkasta blitva idealna je za kuhanje i pečenje jer je peteljkama potrebno više vremena za omekšavanje i razvoj veće količine okusa.

Peteljkasta blitva u raznim bojama: crvena, žuta i bijela blitva

Blitva nije samo svestrano upotrebljiva, već je i dostupna u raznim bojama.

  • Crvena blitva, koja je poznata i kao repasta blitva, ima crvene peteljke i žile u listovima. Listovi su u pravilu tamnozelene boje. Sorta „Ruby Red” jedna je od najpoznatijih sorta crvene blitve.
  • Žuta blitva ima žute peteljke i žile u listovima. Listovi su joj u pravilu svjetliji nego kod drugih sorta blitve. Sorta „Golden Sunrise” jedna je od najpoznatijih sorta žute blitve.
  • Bijela blitva, koja je poznata i kao srebrna blitva, ima bijele peteljke i žile u listovima. Listovi su u inače tamnozelene boje. Sorta „Fordhook Giant” jedna je od najpoznatijih sorta bijele blitve.

Postoje i pojedine sorte blitve koje se odlikuju kombinacijom različitih boja. Na primjer, postoje sorte s crvenim i zelenim listovima ili žutim i crvenim peteljkama. Pojedine sorte imaju i neobične kombinacije boja, kao što su ružičasti ili narančasti listovi.


Kupnja i čuvanje

Kupnja i čuvanje blitve: savjeti

Blitva je svestrano povrće koje se može jednostavno pripremati. Ako želiš iskoristiti sve prednosti koje blitva pruža, imamo korisne savjete o tome kako odabrati i čuvati svježu blitvu tako da dugo ostane svježa i hrskava.

Kupnja blitve: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost

Pri kupnji blitve pazi na to da njezini listovi budu svježi i hrskavi. Pazi i na to da se na njoj ne nalaze nikakve mrlje ni uvenuli listovi. Također, peteljka bi morala biti svježa i hrskava, bez ikakvih naznaka truleži. Kada kupuješ blitvu koja je već oprana i usitnjena, pazi na to da je čisto i higijenski zapakirana.

Mogu li kupiti zamrznutu blitvu?

Kao i špinat ili kelj, i blitvu možeš pronaći u zamrzivaču, na primjer, u svojoj najbližoj trgovini Kauflanda. Zamrznuta blitva idealno je prikladna za nabujke ili juhe, ali i smoothieje.

Čuvanje blitve: evo kako

Blitva bi se nakon kupnje morala potrošiti u što kraćem roku kako bi očuvala svježinu i aromu. Ako je želiš čuvati dulje vrijeme, zamotaj je u vlažnu krpu i čuvaj u hladnjaku. Blitva se u hladnjaku u pravilu može čuvati od dva do tri dana. Ako želiš zamrznuti blitvu, najbolje ju je prethodno blanširati i zatim premjestiti u zrakonepropusne spremnike kako bi se kasnije mogla držati u zamrzivaču.

Može li se blitva zamrznuti?

Da, blitvu možeš zamrznuti. U tu je svrhu najprije blanširaj radi očuvanja boje, arome i teksture. Blanširaj blitvu dvije ili tri minute u kipućoj vodi te je zatim odmah uroni u ledenu vodu radi zaustavljanja postupka termičke obrade. Zatim ostavi blitvu da se dobro ocijedi te je premjesti u zrakonepropusne spremnike. Tako se blitva u zamrzivaču može čuvati do osam mjeseci te se u svakom trenutku može upotrebljavati za ukusnu pripremu.


Priprema

Kako mogu pripremiti blitvu?

U pravilu se blitva upotrebljava kao povrće u kuhinji. Dobro se može poslužiti uz jela od prženog mesa, ribe i jaja. Također, blitva je vrlo ukusna u salatama, nabujcima i na pizzi. Pri tome se listovi upotrebljavaju poput špinata, no stabljike se kuhaju kao zasebno povrće. Okus blitve intenzivniji je od okusa njezina srodnika špinata te se odlikuje pikantnom, orašastom notom. No različite vrste blitve neznatno se razlikuju u pogledu okusa. Blitva se bez poteškoća može nekoliko dana držati u pretincu za povrće hladnjaka.

Kojeg je okusa blitva?

Okus blitve često se opisuje kao kombinacija špinata i repe, a usto ima blago zemljanu aromu. Ovisno o sorti, peteljke mogu imati blago slatkast okus. Međutim, okus blitve može se razlikovati ovisno o sorti i vrsti pripreme.

Može li se blitva jesti sirova?

Da, blitva se može jesti sirova. Na primjer, mladi se listovi mogu pripremiti kao salata. Listovi imaju blago gorku notu te se stoga idealno mogu kombinirati sa slatkim i kremastim preljevima za salatu. Prije pripreme u obliku salate svakako temeljito operi blitvu te tako ukloni eventualne ostatke prljavštine i pijeska.

Koji se dijelovi blitve mogu jesti?

Ukratko: svi dijelovi. Kako peteljke tako se i listovi mogu idealno pripremati. Listovi su u pravilu mekši i nježniji od peteljki i blaga su okusa. Peteljke su deblje i čvršće, no imaju blag, ali lagano orašasto-slatkast okus. Oba se dijela mogu kuhati, dinstati ili pržiti te su dobro prikladni kao prilog ili glavni sastojak jela kao što su juhe, variva, salate ili kiš.

Smije li se blitva više puta zagrijavati?

Kako kod špinata, tako i ovdje vrijedi pravilo da se treba oprezno postupati. Po sebi nije problematično više puta zagrijavati blitvu, no morala bi se potrošiti unutar dva dana nakon kuhanja te bi se morala u cijelosti ohladiti prije ponovnog zagrijavanja. Blitvu je pri zagrijavanju potrebno temeljito termički obraditi radi smanjenja rizika kontaminacije bakterijama.

Pravilna priprema blitve prije kuhanja

  1. Temeljito operi blitvu pod mlazom tekuće vode radi uklanjanja ostataka prljavštine i pijeska.
  2. Odreži peteljke blitve te ukloni eventualne oštećene ili uvenule listove.
  3. Nareži listove na trake ili komade, ovisno o tome što želiš pripremiti.
  4. Budući da se peteljke sporije kuhaju od listova, preporučuje se odvojiti ih od listova i kuhati tek naknadno.

Blanširanje blitve: prednosti i upute

Blanširanje je popularna tehnika za prethodno kuhanje i kasniju preradu povrća. Posebno je poštedno te čuva brojne vitamine i boju. Pokazat ćemo ti kako ćeš pravilno blanširati blitvu:

  1. Temeljito operi blitvu pod mlazom tekuće vode radi uklanjanja ostataka prljavštine i pijeska.
  2. Odreži peteljke blitve te ukloni sve tvrde i nejestive dijelove. Listovi bi morali biti otprilike iste veličine.
  3. Zakuhaj veliki lonac s vodom. Dodaj prstohvat soli. Dodaj blitvu u kipuću vodu te je blanširaj dvije ili tri minute. Blanširanjem se zaustavlja postupak starenja blitve te se poboljšavaju njezina tekstura i boja.
  4. Izvadi blitvu perforiranom žlicom iz kipuće vode te je položi u zdjelu s ledenom vodom. Hlađenjem se zaustavlja kuhanje te čuvaju boja i tekstura blitve.
  5. Izvadi blitvu iz ledene vode i ostavi je da se temeljito ocijedi. Sada je blitva spremna za daljnju preradu. Blanširana blitva savršeno je prikladna za salate, juhe, jela koja se pripremaju u tavi i još puno toga.

Kuhanje blitve

  1. Temeljito operi blitvu pod mlazom hladne vode radi uklanjanja ostataka prljavštine ili pijeska. Odreži korijenje i oštećena mjesta.
  2. Nareži blitvu na trake debljine oko 2 ili 3 centimetra.
  3. Zakuhaj dovoljnu količinu vode u velikom loncu. Dodaj malu količinu soli.
  4. Položi blitvu u kipuću vodu i promiješaj je kako bi se u cijelosti prekrila vodom.
  5. Ostavi blitvu da se kuha otprilike od pet do sedam minuta dok ne bude mekana i nježna.
  6. Odlij vodu i procijedi blitvu kroz sito. Kratko isperi blitvu pod mlazom hladne vode radi zaustavljanja postupka termičke obrade.
  7. Kuhana blitva tada se može upotrebljavati kao prilog ili sastojak za druga jela.

Dinstanje blitve

Ako želiš dinstati blitvu, postoji jednostavna i poštedna metoda za to. Evo kako:

  1. Temeljito operi blitvu pod mlazom hladne vode radi uklanjanja ostataka prljavštine ili pijeska. Odreži korijenje i oštećena mjesta.
  2. Možeš narezati blitvu ili upotrebljavati cijele listove.
  3. Zagrij malu količinu ulja na tavi.
  4. Zatim možeš dodati blitvu na tavu te je pržiti otprilike tri minute.
  5. Nakon toga dodaj oko pet jušnih žlica vode.
  6. Prekrij poklopcem i dinstaj oko pet ili šest minuta dok ne dosegne željenu konzistenciju.
  7. Dinstanu blitvu zatim možeš upotrebljavati kao prilog ili sastojak za druga jela.

Prženje blitve

Pržena blitva posebno je orašasta i aromatična. Pokazat ćemo ti kako to funkcionira:

  1. Temeljito operi blitvu pod mlazom tekuće vode radi uklanjanja ostataka prljavštine i pijeska. Zatim je blago protresi ili osuši tapkanjem kuhinjskim ručnikom.
  2. Odvoji peteljke od listova blitve. Nareži peteljke na komade dugačke od 2 do 3 centimetra, a listove na komade prikladne za jelo.
  3. Zatim zagrij otprilike jednu jušnu žlicu ulja na tavi.
  4. Dodaj peteljke blitve na tavu i prži ih oko pet minuta dok ne budu mekani i blago smećkasti.
  5. Dodaj listove blitve na tavu i prži ih daljnje dvije do tri minute dok se ne smežuraju i budu blago smećkasti.
  6. Zatim blitvu po želji možeš začiniti solju i paprom ili muškatnim oraščićem.
  7. Posluži blitvu dok je još vruća kao prilog mesu, ribi ili drugom povrću. Možeš je poslužiti i kao glavno jelo s rižom ili tjesteninom.

Što se može poslužiti uz blitvu?

Blitva je svestrano upotrebljava i idealan odabir za prilog. Ovdje ćeš pronaći nekoliko ideja i primjera za jela i priloge koji su idealni za blitvu:

  1. Jela s tjesteninom: Blitva je odličan prilog jelima s tjesteninom poput tjestenine Linguine s blitvom i češnjakom ili lazanja s blitvom i rikotom.
  2. Jela od ribe: Blitva se može poslužiti kao prilog ribljim jelima, kao što je losos s blitvom ili pečeni bakalar s blitvom.
  3. Mesna jela: Blitva se može poslužiti i kao prilog mesnim jelima, kao što je pečeno pile s blitvom ili svinjetina s blitvom i senfom.
  4. Juhe: Blitva se može upotrebljavati u juhama, kao što je minestrone ili povrtna juha s blitvom.
  5. Rižoto: Blitva je odličan prilog jelima s rižom, kao što je rižoto s blitvom i gljivama ili rižoto s blitvom i parmezanom.

Kao prilog blitvi mogu se upotrebljavati sljedeći sastojci:

  • Krumpir: Pečeni ili pire krumpir idealan je prilog blitvi.
  • Riža: Blitvu možeš poslužiti kao prilog jelima od riže, kao što su rižoto ili pilaw.
  • Tjestenina: Tjestenina i blitva vrlo su dobra kombinacija za jelo.
  • Kvinoja: Kvinoja je alternativa riži bogata hranjivim tvarima te je savršen izbor zbog svoje orašaste arome.
  • Prženo povrće: Pržene mrkve, tikvice ili paprika idealno se mogu kombinirati s blitvom.

Pusti svojoj mašti na volju i isprobaj različite kombinacije te tako stvori svoje omiljeno jelo s blitvom!


Recepti

Što možeš pripremiti od blitve



Ostali zanimljivi prilozi