Suncokretove sjemenke: pravi izvor snage
Suncokretove sjemenke pravi su svestrani talenti, a današnja kuhinja ne može se zamisliti bez njih. Kao dodatak u salatama ili čak i juhama te na kruhu „točka su na i” koja doprinosi zaokruživanju slasnog jela.
Suncokretove sjemenke imaju ova posebna svojstva
Suncokretove sjemenke plodovi su mahunarki biljke suncokreta. Njihove jezgre obavijene su ljuskom koja, ovisno o zrelosti, može biti svijetla, smeđa ili crna. Suncokretove sjemenke vrlo su svestrane. Upotrebljavaju se za kuhanje i pečenje, ali i za dobivanje dobrog ulja.
Ovo se nalazi u suncokretovim sjemenkama
Suncokretove sjemenke vrlo su zdrave, za što su prvenstveno zaslužne nezasićene masne kiseline, od kojih se sastoje u količini većoj od 90 posto. Osim toga, raspolažu brojnim životno važnim vitaminima i mineralnim tvarima kao što su vitamin E, vitamin D,vitamin K, vitamin B, vitamin A, vitamin F, karoten, kalcij, jod i magnezij. Poznato je da se ova struktura iznimno pozitivno odražava na ljudski organizam te da sjemenke jačaju srce i krvožilni sustav. Također, doprinose dobroj izgradnji kostiju te sprječavanju bolesti usne šupljine, kao što su krvarenje zubnog mesa ili parodontoza.
Odakle izvorno potječu suncokretove sjemenke?
Suncokret izvorno potječe iz sjeverne i srednje Amerike. Nalazi dokazuju da su se uzgajali i u blizini rijeke Mississippi te u Meksiku. Španjolski pomorci kasnije su ovu biljku doveli u Europu. Danas je Ukrajina najveća država proizvodnje suncokretovih sjemenki. Na drugom se mjestu nalazi Rusija, a za njome slijedi Argentina.
Kada je sezona suncokretovih sjemenki?
Suncokretove sjemenke dostupne su tijekom cijele godine. U pravilu se ubiru u razdoblju između rujna i listopada.
Za što se mogu upotrebljavati suncokretove sjemenke i kako se trebaju čuvati?
Ako su suncokretove sjemenke već oguljene, odmah se mogu konzumirati. Idealno su prikladne kao grickalica. Također, moguće je i blago prženje sjemenki. Suncokretove sjemenke prikladne su kako za slatka tako i za pikantna jela – bez obzira na to je li riječ o upotrebi u žitnim pahuljicama, salatama ili pak kao sastojak za pečenje u kruhu ili žemljicama. Suncokretovo ulje također je vrlo popularno. Suncokretove sjemenke morale bi se čuvati na hladnom i suhom mjestu zaštićenom od svjetla jer se zbog sadržane masti brzo mogu pokvariti. Nakon otvaranja, pakiranje bi se ponovno moralo dobro zatvoriti, a sjemenke potrošiti u što kraćem roku.
Ovo se nalazi u suncokretovim sjemenkama
Suncokretove sjemenke bogate su vrijednim sastojcima. Sadrže velike količine biljnih bjelančevina, brojne vitamine i kalcij. Sjemenke se 90 posto sastoje od nezasićenih masnih kiselina, koje su važne za srce i krvožilni sustav. Osim toga, održavaju ravnotežu razine kolesterola u krvi. Uz 6 grama željeza na 100 grama, suncokretove sjemenke također su pravi izvor energije.
kcal: 580 kcal
Ugljikohidrati: 12,3 g
Bjelančevine: 22,5 g
Masti: 49 g
Vitamin A: 3 µg
Vitamin B1: 1,9 mg
Vitamin B2: 0,14 mg
Vitamin B6: 0,6 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 21,8 mg
Kalcij: 98 mg
Željezo: 6,3 mg
Kalij: 725 mg
Magnezij: 420 mg
Natrij: 2 mg